فراخوان هم نشست خواهرشهر ها/ دعوت از شهروندان تسهیلگر برای تقویت ارتباطات اصفهان با شهرهای خواهر خوانده اش

شهروند دیپلمات؛ ابتکاری برای توسعه دیپلماسی شهری اصفهان

امروزه، نه فقط دولت ها بلکه شهرها نیز بازیگران اصلی در حل و فصل بسیاری از مسائل از جمله فقر، آلودگی هوا و محیط زیست، مهاجرت، بیماری‌های مسری، تبعیض و بی‌عدالتی، جرایم و جنایات سازمان یافته، بحران‌های اقتصادی به شمار می‌آیند. همین تغییرات در نظام بین‌الملل موجب شده است تا دیپلماسی شهری به عنوان جنبه‌ای از پارادیپلماسی ظهور و بروز یابد. اکنون شهرداری اصفهان درصدد است تا با یاری گرفتن از دیپلماسی شهروندی، بستری برای توسعه دیپلماسی شهری بنا نماید.  

برهمین اساس، ابتکار «شهروند دیپلمات» از ابتدای 1399 در اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان مطرح و اهداف پنجگانه‌ 1. ارتباطات مؤثر با شرکای خارجی (خواهرخوانده‌ها)،  2.  شناسایی تسهیلگران شهروندی، 3. توسعه همکاری‌های اقتصادی و علمی به ترتیب با محوریت بخش خصوصی و دانشگاه‌های اصفهان، 4. افزایش تعاملات با دستگاه دیپلماسی کشور و 5. دستگاه‌های استانی و در نهایت شکل‌گیری دانش، مهارت و نگرش بین‌المللی در تمامی مجموعه‌های شهر برای آن تعریف گردید.

به گفته مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان و در راستای برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، این ابتکار اداره کل ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری اصفهان که با همکاری نمایندگی وزارت امور خارجه، کنسرسیوم همکاری‌های علمی بین‌المللی دانشگاه‌ها و شهرک علمی تحقیقاتی (IUN) و اتاق بازرگانی اصفهان به عنوان بازوهای اصلی فکری و اجرایی در دستور کار قرار دارد، 13 سلسله نشست با عنوان «هم‌نشست خواهرشهرها» را برگزار کرده و در هریک، پرونده یکی از 13 شهر خواهرخوانده اصفهان را روی میز می‌گذارد.

enlightenedاین ابتکار به دنبال آن است تا کلید روابط خواهرخواندگی را روی میز بگذارد تا آن دسته از تسهیلگران شهروندی از جمله بازرگانان، اساتید، ورزشکاران، دانشجویان، فعالان فرهنگی و رسانه‌ای، ایرانیان خارج از کشور و غیره که دارای بسترها و کانال‌های مناسب و مجاز برای معرفی و تقویت جایگاه، برند و ظرفیت‌های اصفهان در شهرهای خواهرخوانده و کشورهایشان هستند، بتوانند در قوت بخشیدن به ارتباطات فرهنگی، هنری، اقتصادی و علمی طرفین به کنشگری بپردازند.

enlightenedتسهیلگران می‌توانند با ثبت نام از طریق http://intaffairs.isfahan.ir ، مشخصات خود را اعلام نمایند تا پس از بررسی شرایط ثبت‌نام‌کنندگان در کمیته‌ مربوطه، در صورتی که  شرایط، بسترها و کانال‌های ارتباطی آنها کاربردی و مفید تشخیص داده شود، به نشست آن خواهرخوانده که نمایندگانی از وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، اداره مرتبط در آن وزارتخانه، سفارت آن کشور در ایران، انجمن‌های دوستی، سازمان‌های مردم نهاد و .... نیز حضور دارند، دعوت شوند تا با کنشگری موثر و مشخص، هرکدام به یک «شهروند دیپلمات» برای اصفهان بدل گردند.

 در نهایت، پس از هر نشست(یا مجموعه‌ای از نشست‌ها)، برنامه اقدام(Action Plan) همکاری با هر شهر خواهرخوانده تدوین می‌گردد و همه فعالان بین‌المللی اصفهان اعم از دولتی، غیردولتی و شهروندی، مسیر روشن ارتباطات اصفهان‌محور با این 13 شهر را خواهند شناخت. این امر موجب خواهد شد تا از کلیشه‌پردازی‌ و موازی‌کاری در سیاست خارجی اصفهان جلوگیری به عمل آمده و مجموعه کنشگران به صورت منسجم و با برنامه‌های اقدام  تدوین شده رو به جلو و افزایش مناسبات حرکت نمایند.

 

enlightenedلازم به ذکر است مرکز همکاری های علمی بین المللی دانشگاه صنعتی اصفهان به همراه  سایر اعضای کنسرسیوم دانشگاه هاي پيشرو استان و شهرك علمي و تحقيقاتي اصفهان (گروه IUN)، در این طرح با شهرداری اصفهان  مشارکت و درنشست ها و سایر اقدامات آتی این مرکز به صورت فعالانه شرکت خواهد نمود.

enlightenedنکته قابل توجه این که فراخوان اولیه این ابتکار به مدت یک ماه باز خواهد بود و پس از آن، فراخوان مرتبط با هریک از 13 شهر خواهرخوانده پیش از هر نشست اطلاع رسانی خواهد شد.

 

منبع فراخوان: مرکز همکاری های بین المللی شهرداری اصفهان

محل نمایش: 

اطلاعیه ها

تحت نظارت وف بومی