اطلاعاتی درباره کشور سوئیس

کشور سوئیس یک جمهوری فدرال در اروپا است. موقعیت این کشور در بخش غربی مرکز اروپا است و به ترتیب از جنوب با ایتالیا، از غرب با فرانسه، از شمال با آلمان و از شرق با کشورهای اتریس و لیختن اشتاین همسایه است. این کشور شامل 26 ایالت است.

 

    

کشور سوئیس محصور در خشکی از لحاظ جغرافیایی بین آلپ، فلات سوئیس و کوه های ‍‍‍‍‍زورا در محدوده ای 41285 کیلومترمربعی واقع شده است. گرچه بیشتر کشور توسط آلپ اشغال شده است، جمعیت کشور تقریباً 8 میلیون نفر است كه عمدتاً در فلات سوئیس متمرکز شده است. دو شهر بزرگ و اقتصادی این کشور زوریخ و زنو ميباشد.

 

      

 

تأسیس کشور سوئیس به اواخر قرون وسطی باز می گردد، که به یک سری موفقیت های نظامی بر اتریش و (بورگاندی) مرتبط است. این کشور یک تاریخچه بی طرفی نظامی دارد که به رفورم پروتستان باز می گرددو از 1815 این کشور در هیچ جنگ بین المللی شركت نداشته است. این کشور سیاست خارجی دوستدار صلح را پیگیری می کند و سازمان ها و فعاليت هاي حامی صلح در سرتاسر جهانرا حمايت می کند. علاوه بر زادگاه سازمان صلیب سرخ جهاني دومین سازمان معظم سازمان ملل هم در این کشور است. در سطح اروپا یک عضو سازمان تجارت آزاد اروپا (EFTA) است، اما عضو اتحادیه اروپا یا ناحیه اقتصادی اروپا نیست.

چهار ناحیه فرهنگی و زبانی شامل آلمانی، فرانسوی، ایتالیایی و رمانش در کشور وجود دارد.. اکثریت جمعیت کشور به زبان آلمانی صحبت می‌کنند. 

لینک سفارت سوئیس در ایران:     https://www.eda.admin.ch/countries/iran/en/home/representations/embassy.html

لینک سفارت جمهوری اسلامی ایران در سوئیس: https://switzerland.mfa.gov.ir

بخش اخبار سفارت ایران در سوئیس https://switzerland.mfa.gov.ir/portal/newsarchive

سامانه امور کنسولی وزارت امورخارجه  http://econsulate.mfa.ir

بخش اقتصادی سفارت https://ed.mfa.ir/portal/contentview/238/%d8%b3%d9%88%db%8c%db%8c%d8%b3

بخش سیاسی سفارت      https://switzerland.mfa.gov.ir/portal/generalcategoryservices/4486

ارتقاء امنیت وب با وف بومی