به مناسبت روز جهانی خاک، همایش روز جهانی خاک در دانشگاه صنعتی اصفهان برگزار شد.

همايش روز جهاني خاك روز 16 آذر ماه 1400 مصادف با 6 دسامبر 2021 توسط گروه علوم و مهندسی خاک و به همت انجمن علوم خاك دانشكده كشاورزي دانشگاه صنعتي اصفهان و باحضورجمعی از فرهیختگان و دانشجویان این رشته و رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان و اعضای مؤسسه تحقيقات خاك و آب استان، با تأکید برتغییرات جدی در رویکردهای مدیریتی منابع خاک به عنوان بستر اصلی حفاظت از منابع طبیعی دیگر مانند آب و هوا برگزارشد.

مهندس مهرداد مرادمند رئيس سازمان جهاد كشاورزي استان اصفهان در حاشیه این رویداد به تقویت همکاری های میان مراکز تحقیقاتی جهاد کشاورزی و دانشگاه ها اشاره داشت و از همکاری استادان دانشگاه در حوزه اجرا در راستای اهداف مشترک بخش خاک و کشاورزی یاد کرد و تصریح کرد: مشکلات بخش اجرایی را باید در اختیار دانشگاه قرار داد تا با کمک اساتید برجسته برای آن‌ها چاره اندیشی شود.

وی از تدوین الگوی کشت، بروز رسانی سند ملی آب برای تعیین نیاز آبی و الگوی کشت اصفهان به عنوان موضوعات مورد همکاری مشترک نام برد و گفت: در بحث الگوی کشت، تحقیقات انجام شده در اختیار دانشکده کشاورزی برای بررسی و اصلاحات لازم قرار گرفته است و تداوم این همکاری ها به پیشبرد اهداف کشاورزی استان اصفهان کمک شایان توجهی می نماید.

دكتر محمد علي حاج عباسي، دبير برگزاري اين رويداد بررسی موضوعات خاک را با توجه به رویکرد جهانی به این پدیده حایز اهمیت دانست و تصریح کرد: از سال 2015 تا 2024 از طرف سازمان ملل متحد به عنوان دهه جهانی خاک نام گذاری شده است. وی برگزاري اين همایش را کمک به همگرايي سيستم هاي همكار در عرصه تحقيقات كشاورزي و محیط زیست دانست و افزود: تحقيقات متعددي در مؤسسات تحقيقات مربوط به خاك و آب و دانشگاه انجام مي شود كه مي توانيم با برگزاري نشست هايي تخصصي، موضوعات و نیروها را به صورت مناسب و در جهت اهداف مشخص در استان هدايت نماییم.

وی موضوع خاک را یک مسئله زیست محیطی جدی که با سلامت انسان ها در ارتباط است دانست و خاطرنشان کرد: تنها در ایران حدود 9 درصد از خاک حاصلخیز مناسب کشت دارد که می توان از آن استفاده کشاورزی مفید داشت. حفظ و نگهداری خاک یک وظیفه مهم و حیاتی است که روی سلامت انسان ها، آب و هوا تأثیر مستقیم دارد. وی با تأکید بر اینکه سلامت انسان از نظر تغذیه، آب و هوا در گروه سلامت خاک است افزود : اگرخاک با فلزات سنگین آلوده شود مسمویت غذایی را در پی دارد، اگر خاک سالمی داشته باشیم، مقدار کربنی که از اتمسفر در خاک ذخیره می شود، کاهش می یابد و در نتیجه با گرمایش زمین و اثر گلخانه ای رابطه مستقیم دارد.

گفتنی است: پنجم دسامبر هرسال از سوی سازمان ملل متحدد به عنوان روز جهانی خاک با هدف آگاهي بخشی اجتماعی در زمينه خاك به عنوان عامل اصلي توليد كشاورزي نام گذاری شده است.

 

محل نمایش: 

اخبار

ارتقاء امنیت وب با وف بومی